![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/one.png)
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/two.png)
Είναι προσόν/εφόδιο για την εύρεση εργασίας αλλά και την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα και το εξωτερικό
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/three.png)
Αναγνωρίζεται αυτόματα στην Ελλάδα και στα Κράτη-μέλη της Ε.Ε.
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/four.png)
Στις εξετάσεις μπορούν να συμμετέχουν άτομα από 10 ετών και πάνω
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/five.png)
Επιδιώκεται να συνδεθεί/Είναι συνδεδεμένο με την Δημόσια Εκπαίδευση. Οι υποψήφιοι θα μπορούν να προετοιμάζονται για τις εξετάσεις στα Αγγλικά, Γερμανικά, Γαλλικά... μέσα στο σχολείο
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/six.png)
Οι εξετάσεις όλων των γλωσσών και όλων των επιπέδων έχουν κοινή δομή και λογική, διευκολύνοντας τον υποψήφιο στην προετοιμασία και στη μετάβαση από τη μια γλώσσα στην άλλη και από το ένα επίπεδο στο άλλο
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/seven.png)
Στο ΚΠΓ οι εξετάσεις είναι διαβαθμισμένες: Ο υποψήφιος δίνει εξετάσεις μία φορά για δύο επίπεδα ταυτόχρονα
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/eight.png)
Το ΚΠΓ δίνει στον υποψήφιο του το ρόλο του διαμεσολαβητή, ζητώντας του να μεταφέρει πληροφορίες/αυτά που βλέπει ή διαβάζει από τα Ελληνικά στην ξένη γλώσσα
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/nine.png)
Σύντομα οι υποψήφιοι θα μπορούν να εξετάζονται και με ηλεκτρονικό τεστ (e-test)
![Posted Image](http://rcel.enl.uoa.gr/kpgeschool/images/goneis_sub/ten.png)
Το ΚΠΓ νοιάζεται ιδιαίτερα για άτομα με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ΑΜΕΕΑ) και έχει προβλέψει ειδικά εξεταστικά κέντρα με ειδικούς «διευκολυντές» και κατάλληλα μηχανήματα